Seks i paharrueshëm? Ja 5 hapat që s’duhet të harroni

Jeta e shëndetshme seksuale është lidhur me funksionimin e mirë të zemrës, uljen e stresit, jetëgjatësinë dhe shumë përfitime të tjera.

Të gjitha këto janë të mrekullueshme dhe ne kemi nevojë për to, por ç’të themi për ato ditë kur jemi leckë, fizikisht dhe mendërisht? Çfarë ndodh kur shpirti dëshiron, por trupi refuzon me kokëfortësi? Kur gjithçka që duam të bëjmë është të flemë.

Ekspertët vijnë dhe bëjnë alarmin kur ju ka kaluar një kohë e gjatë që nuk keni bërë seks (kur jeni në një lidhje) dhe gjumi është vazhdimisht prioriteti juaj. Ata na kujtojnë se seksi është thelbësor, jo vetëm për shëndetin tonë, por edhe për të mbajtur një lidhje dashurie. Për të mos arritur deri te ndarja dhe pyesim veten se si ndodhi. Pra, nëse jeni në një fazë të ngjashme, ka mënyra për të bërë seks, dhe për të mos humbur lidhjen me partnerin.

Ka më shumë se thjesht depërtim

Kur flasim për seksin, nuk kemi pse të kufizohemi në penetrim. Paraprakisht janë po aq të rëndësishme dhe mund të na çojnë drejt orgazmës. Supozoni se na japin hormonet e humorit të mirë, oksitocinën dhe dopaminën.

Provoni pozicione të thjeshta

Kur lodhja merr përparësinë, nuk kemi nevojë të bëjmë marifete apo të provojmë gjëra të reja në seks. Ne zgjedhim një misionar klasik dhe kënaqësi. Çdo gjë nuk kërkon shumë energji dhe përpjekje.

Seks pasdite

Pavarësisht nëse punoni nga shtëpia ose shkoni në zyrë, pasditja është ideale për seks. Kortizoli rritet dhe melatonina, e cila na dërgon për të fjetur, zvogëlohet. Mendoni për këtë dhe praktike. Ka më shumë gjasa të keni më shumë energji sesa kur shkoni në shtrat.

Bëjeni intimitetin një prioritet

Nëse mendoni se momentet personale me partnerin janë të fundit në listë ose i shihni si punë, ka një problem. Çështja është se ju dëshironi të kaloni kohë së bashku, dhe jo domosdoshmërisht të çoni në seks. Përqafime, puthje, përkëdhelje dhe biseda që ju mbajnë të bashkuar dhe mbajnë një komunikim kuptimplotë.

Seks i ngadaltë (dhe i këndshëm)

Sa më i ngadalshëm të jetë seksi, aq më pak energji nevojitet. Është gjithashtu më e këndshme, pasi nuk ka nxitim dhe stres.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Jennifer Lopez dhe Ben Affleck në një shëtitje romantike në ‘Beverly Hills’

Jennifer Lopez dhe Ben Affleck u fotografuan në një tjetër dalje së bashku nëpër rrugët e LA. Çifti u fotografuan teksa hynin në një dyqan...

Stresi nuk i ndal komplimentat për Noizyn: O super super çun

Ndonëse kanë qenë rivalë për shumë kohë, Stresi dhe Noizy vendosën ta “falnin" njëri-tjetrin në Mars të vitit 2021. Dyshja kthyen faqe, duke i lënë...

Bizhuteritë e pushimeve, si të përzgjidhni të duhurat

E mrekullueshme, shumë e ndezur dhe me një trend pop. Bizhuteritë e verës janë një kaskadë drite dhe ngjyrash. Ato në kristal, vishen mirë...

Ylli Shehu nderohet me çmimin prestigjoz në Britani

Të rinjtë e politikës kanë ditur sesi të shndërrohen në shembuj frymëzues edhe ndërkombëtarisht. Shembulli më i mirë për këtë që themi është pikërisht...

Kate Middleton dhe Princ William shfaqen në finalen e Wimbledon, por gjithë vëmendja ishte tek Princ George

Më 10 korrik, trashëgimtari i ardhshëm 8-vjeçar i fronit britanik bëri një paraqitje surprizë në ndeshjen finale për meshkuj në Wimbledon 2022, duke shënuar...