Seks i paharrueshëm? Ja 5 hapat që s’duhet të harroni

Jeta e shëndetshme seksuale është lidhur me funksionimin e mirë të zemrës, uljen e stresit, jetëgjatësinë dhe shumë përfitime të tjera.

Të gjitha këto janë të mrekullueshme dhe ne kemi nevojë për to, por ç’të themi për ato ditë kur jemi leckë, fizikisht dhe mendërisht? Çfarë ndodh kur shpirti dëshiron, por trupi refuzon me kokëfortësi? Kur gjithçka që duam të bëjmë është të flemë.

Ekspertët vijnë dhe bëjnë alarmin kur ju ka kaluar një kohë e gjatë që nuk keni bërë seks (kur jeni në një lidhje) dhe gjumi është vazhdimisht prioriteti juaj. Ata na kujtojnë se seksi është thelbësor, jo vetëm për shëndetin tonë, por edhe për të mbajtur një lidhje dashurie. Për të mos arritur deri te ndarja dhe pyesim veten se si ndodhi. Pra, nëse jeni në një fazë të ngjashme, ka mënyra për të bërë seks, dhe për të mos humbur lidhjen me partnerin.

Ka më shumë se thjesht depërtim

Kur flasim për seksin, nuk kemi pse të kufizohemi në penetrim. Paraprakisht janë po aq të rëndësishme dhe mund të na çojnë drejt orgazmës. Supozoni se na japin hormonet e humorit të mirë, oksitocinën dhe dopaminën.

Provoni pozicione të thjeshta

Kur lodhja merr përparësinë, nuk kemi nevojë të bëjmë marifete apo të provojmë gjëra të reja në seks. Ne zgjedhim një misionar klasik dhe kënaqësi. Çdo gjë nuk kërkon shumë energji dhe përpjekje.

Seks pasdite

Pavarësisht nëse punoni nga shtëpia ose shkoni në zyrë, pasditja është ideale për seks. Kortizoli rritet dhe melatonina, e cila na dërgon për të fjetur, zvogëlohet. Mendoni për këtë dhe praktike. Ka më shumë gjasa të keni më shumë energji sesa kur shkoni në shtrat.

Bëjeni intimitetin një prioritet

Nëse mendoni se momentet personale me partnerin janë të fundit në listë ose i shihni si punë, ka një problem. Çështja është se ju dëshironi të kaloni kohë së bashku, dhe jo domosdoshmërisht të çoni në seks. Përqafime, puthje, përkëdhelje dhe biseda që ju mbajnë të bashkuar dhe mbajnë një komunikim kuptimplotë.

Seks i ngadaltë (dhe i këndshëm)

Sa më i ngadalshëm të jetë seksi, aq më pak energji nevojitet. Është gjithashtu më e këndshme, pasi nuk ka nxitim dhe stres.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Tashmë krevatin dhe sendet personale të Al Capones mund t’i blini në ankand

Një koleksion prej 174 pjesësh që i përkasin një prej gangsterëve më të famshëm në historinë amerikane, Al Capone do të dalin në ankand. Në...

Konflikte në kufi pas vendosjes së reciprocitetit nga Kosova, çfarë ndodhi mbrëmjen e djeshme

Nata e dytë e protestës në Jarinjë ka kaluar e qetë dhe pa ndonjë incident. Mediat e Kosovës shkruajnë se numri i protestuesve serbë...

Aktorja e famshme turke martohet me muzikë shqiptare

Aktorja e njohur turke dhe shumë e dashur për publikun shqiptar Ebru Şahin dhe basketbollisti turko-maqedonas Cedi Osman janë martuar pak ditë më parë.Këtë...

Barkë të dhjamosur? Ja kush është shkaku

Ka shumë faktorë që mund të çojnë në akumulimin e yndyrës në bark - mungesa e gjumit, konsumimi i pijeve të gazuara, dieta jo...

Një grua afgane interviston zëdhënësin e talebanëve, kritikat ‘live’

Gazetarja e njohur nga Afganistani e cila bëri histori pasi ishte e vetmja që intervistoi një përfaqësues të talebanëve është larguar nga vendi, për...