Kurorëzimi historik i mbretit Charles, çfarë do të ndodhë sot në ceremoninë mbresëlënëse

0
58

Të gjithë sytë e planetit janë përqendruar te kurorëzimi historik i mbretit Charles III  dhe të dashurës së tij “të përjetshme”, Camilla, e cila do të marrë zyrtarisht titullin Mbretëreshë të shtunën e 6 majit. 

Kurorëzimi i çiftit mbretëror britanik do të bëhet në Westminster Abbey dhe do të marrin pjesë 2300 të ftuar, duke përfshirë mbretër dhe mbretëresha nga e gjithë bota, nga kontinenti i vjetër deri në Butan , krerë shtetesh dhe anëtarë të shquar të familjes mbretërore. 

74 -vjeçari Charles, djali i madh i mbretëreshës Elizabeth, priti stoikisht për dekada për të pasuar nënën e tij në fron. 

Trashëgimtari më jetëgjatë në historinë britanike pas vdekjes së Elizabeth në moshën 96-vjeçare shtatorin e kaluar u shpall mbret pa një kurorëzim zyrtar. 

Kurorëzimi është një ceremoni fetare simbolike ku kur kurora vendoset në kokën e monarkut, zyrtarizon rolin e tij si kreu i Kishës së Anglisë dhe në të njëjtën kohë simbolizon transferimin te mbreti i titullit dhe fuqive që rrjedhin prej titullit të tij.

Pra, megjithëse Charles u bë mbret pas vdekjes së Elizabeth, momenti zyrtar i mbretërimit të tij fillon menjëherë pas kurorëzimit të tij.

Cila është ceremonia e kurorëzimit?

Pallati Buckingham ka konfirmuar se ceremonia e kurorëzimit do të zhvillohet në Westminster Abbey, i njëjti vend ku u mbajt dhe funerali i Elizabeth, të shtunën më 6 maj në orën 11:00 (ora lokale). 

Para ceremonisë, Charles dhe Camilla do të nisen nga Pallati Buckingham me karrocën mbretërore të përdorur nga Mbretëresha Elizabeth për jubileun e saj të Diamantit. 

Karroca e çiftit mbretëror do të ndjekë rrugën nga Mall përmes Sheshit Trafalgar dhe përgjatë Rrugës Parlamentare deri në Westminster Abbey. 

Ceremonia do të kryhet nga Kryepeshkopi i Canterbury-t dhe përbëhet nga gjashtë etapa.

1. Njohja. Në këtë fazë Charles do të qëndrojë pranë Kryetarit të Kurorëzimit dhe Kryepeshkopi i Canterbury-t do ta prezantojë atë me të pranishmit, të cilët do të thërrasin ” Zoti e ruajt mbretin Charles!” ». Karrigia e kurorëzimit është prej lisi dhe jashtëzakonisht e brishtë pasi mosha e saj i kalon 700 vjet!

2. Betimi. Charles do të bëjë një betim për Kishën e Anglisë dhe Ligjin, ndërsa Kryepeshkopi i bën atij 4 pyetje të cilave mbreti u përgjigjet duke pohuar besimin e tij në fenë protestante.

3. Vajosja. Charles heq kasotën e tij ceremoniale, ulet në karrigen e kurorëzimit dhe Kryepeshkopi e vajos atë me vajin e shenjtë që ka udhëtuar muaj më parë nga Jeruzalemi . Ky është një moment privat që kamerat nuk do ta kapin. E njëjta gjë kishte ndodhur në kurorëzimin e Elizabeth në 1953 .

 4. Ngjitja në qiell. Mbretit do t’i jepen dy skeptra dhe një rruzull. Këto janë skeptri i Sovranit me pëllumbin, i cili simbolizon rolin shpirtëror të monarkut, dhe skeptri i Sovranit me kryqin, i cili simbolizon autoritetin e përkohshëm të mbretit dhe qeverisjen e mirë. Sfera simbolizon autoritetin fetar dhe moral. Unaza e kurorëzimit do të vendoset edhe në gishtin e Charles. Kur të gjitha xhevahiret të jenë veshur nga monarku, Kryepeshkopi do të vendosë kurorën e Shën Eduardit në kokën e Karlit.

5. Kurorëzimi. Gjatë kurorëzimit, Kryepeshkopi duke iu drejtuar mbretit të ri thotë: “I njëjti Zot, froni i të cilit është i përjetshëm, ta ruajë me virtyt fronin tënd, i cili do të jetë i qëndrueshëm në përjetësi…”.

6. Pas përfundimit të kurorëzimit të Karlit III, do të vijojë ceremonia e kurorëzimit të Camillas, e cila tashmë do të quhet Mbretëreshë. Një titull që ngre shumë pikëpyetje, pasi e ndjera Elizabeth kishte shprehur dëshirën që Camilla të merrte titullin e gruas mbretërore, ndërsa i ndjeri Princi Filip, kur Elizabeta u kurorëzua mbretëreshë, mori titullin princ, megjithëse vinte nga një familje me gjak blu.

Camilla do të mbajë kurorën e përdorur në kurorëzimin e Mbretëreshës Mari në 1911. Kjo është gjyshja e Mbretëreshës Elizabeth.

Camilla do të bashkohet në ceremoni nga dy zonja të nderit, motra e saj Annabelle Elliott dhe shoqja e saj e ngushtë Lady Lansdon. 

Tre nipërit e çiftit mbretëror do të kenë role dytësore në ceremoninë e kurorëzimit. Ata janë binjakët 13-vjeçarë Gus dhe Luis Lopez, djemtë e vajzës së saj, Laura Lopez, dhe 12-vjeçari Freddie Parker Bowles, djali i djalit të saj Tom. Nipi i motrës së saj, 10-vjeçari Arthur Elliott, do të ketë një rol dytësor.

Gjatë gjithë ceremonisë së kurorëzimit, muzika e kishës do të dëgjohet nga kori i abacisë, kori i kurorëzimit, harpistja 28-vjeçare uellsiane Alice Hughes, harpisti zyrtar i Princit William , do të luajë në harpë ndërsa do të dëgjohet muzika e kompozuar enkas për ceremoninë e kurorëzimit të Charles nga Sir Andrew Lloyd Webber. 

Gjithashtu, në ceremoni do të dëgjohen muzika ortodokse greke dhe himnet bizantine nga një kor i drejtuar nga profesori i muzikës ortodokse Dr.Alexandro Ligas. Kjo është dëshira e mbretit që dëshiron t’i bëjë nderime babait të tij me origjinë greke , Princit Filip.

Pas ceremonisë së kurorëzimit, Mbreti dhe Mbretëresha do të kthehen në Pallatin Buckingham këtë herë me Karrocën e Artë , ndërsa do të shoqërohen nga anëtarë të tjerë të familjes mbretërore duke përfshirë Princin William , Princeshën e Uellsit dhe tre fëmijët e tyre, 9 -vjeçarë. Princi George, i cili do të luajë një rol kyç në ceremoninë e kurorëzimit, princesha 8-vjeçare Charlotte dhe 4-vjeçari, princi i gjallë Louis. 

Pas mbërritjes në Buckingham Palace anëtarët “punëtorë” të familjes mbretërore ata do të shfaqen në ballkonin e pallatit, ku do të përshëndesin turmat. 

Për momentin nuk dihet nëse do t’i bashkohet edhe Princi Harry, i cili ka udhëtuar nga SHBA-ja në Londër për të marrë pjesë në ceremoninë e kurorëzimit të mbretit. 

Gruaja e tij, Meghan Markle, nuk e shoqëroi pasi ajo qëndroi në Kaliforni me dy fëmijët e çiftit, Archie dhe Lilybet -Diana. 

Në fakt, në të njëjtën ditë me kurorëzimin e gjyshit të tij, Princi Archie ka ditëlindjen dhe mbush 4 vjeç.

Kush paguan për kurorëzimin e mbretit Charles?

Qeveria britanike ‘do të gërmojë thellë’ në xhep pasi ceremonia e kurorëzimit llogaritet në shpenzimet shtetërore sipas BBC. 

“Edhe pse presioni ka të ngjarë të krijohet në krizën aktuale të kostos së jetesës , qeveria pret të përdorë ceremoninë si një mundësi të rëndësishme diplomatike për të shfaqur Mbretërinë e Bashkuar në botë, “thotë BBC në faqen e saj të internetit.

Edhe pse Buckingham Palace nuk ka bërë të ditur koston e ceremonisë historike magjepsëse, shtypi britanik vlerëson se kurorëzimi i Charles dhe Camilla do t’i kushtojë taksapaguesve britanikë rreth 125 milionë dollarë (114 milionë euro). 

Në këtë shumë përfshihet edhe koncerti që do të jepet të dielën e 7 majit në kopshtet e Kalasë Windsor me pjesëmarrjen e artistëve të njohur. Mes tyre Andrea Bocelli dhe Lionel Richie.

Megjithatë, krerët e industrisë së turizmit në Britani pohojnë se ceremonia e kurorëzimit të Charles do të sjellë fitime prej 350 milionë paund (400 milionë euro).

 Ata theksojnë se nëse llogariten edhe të ardhurat nga gara e Eurovizionit në Liverpool më 13 maj, ekonomia britanike do të marrë një “injeksion stimulues” në një shumë totale prej 1 milionë paund (1,15 milionë euro).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here