OKB: Gjatë 2019-2020 gratë humbën 54 milionë vende pune

Në nivel global, gratë humbën 54 milionë vende pune gjatë viteve 2019-2020, sipas organizmit të Kombeve të Bashkuara ”UN Women”.Ato preken në mënyrë disproporcionale nga ndotja e mjedisit, por gjithashtu përjashtohen nga vendimmarrja për politikat dhe financimet për të adresuar emergjencat, përfshirë atë të pandemisë.

Edhe pse ata kanë qenë në krye të përgjigjes ndaj Covid-19, që përbëjnë 70% të punonjësve shëndetësorë, ato aktualisht mbajnë vetëm 24% të vendeve në task forcat Covid-19 që koordinuan përgjigjen në të gjithë botën.

Për të nxjerrë në pah sesi pandemia “ka përkeqësuar pabarazitë gjinore sipas dokumentit të paraqitur nga organi i Kombeve të Bashkuara për barazinë gjinore i zhvilluar nga mbi 100 ekspertë ndërkombëtarë, deri në fund të vitit 2021, punët e burrave do të rifillojnë, por ende do të ketë 13 milionë më pak gra të punësuara”.

Për ta zgjidhur këtë kriza ”UN Women” kërkon rritjen e investimeve publike për ndihmë dhe infrastrukturë sociale, sigurimin sistematik të përfaqësimit të grave në strukturat dhe mekanizmat e pjesëmarrjes së publikut që adresojnë ndryshimet klimatike dhe përgjigjen ndaj emergjencave, financimin për organizatat e të drejtave të grave dhe shfrytëzimi i potencialit të tranzicionit drejt qëndrueshmërisë mjedisore, që mund të krijojë deri në 24 milionë vende të reja të gjelbra pune.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Ron ‘tradhëton’ Semin me Dafinën dhe fansat shpërthyen në komente

Këngëtarët Semi Jaupaj dhe Ron Zaiti janë përfolur gjatë në mediat rozë për një romancë mes tyre.Teksa nuk ka asnjë reagim publik nga ana...

Jennifer Lopez tregon marrëdhënien e Ben Affleck me fëmijët e saj: Ai është baba i mrekullueshëm!

Jennifer Lopez ka folur për marrëdhënien e fëmijëve të saj Emme dhe Max me aktorin Ben Affleck. Aktorja dhe këngëtarja e famshme u shpreh se...

Shqipëria ‘zgjohet’ nga tërmetet, 3 goditje pas mesnate

Pak orë pas mesnatës, vendi ynë është goditur nga 3 tërmete të njëpasnjëshme në veri. Tërmeti që është ndjerë më shumë, raportohet të ketë qenë...

Klenta… artisja që sjell perfeksionin për sytë tuaj

Kush nuk e njeh Klentën, artisten që shndërron bukurinë në më të prekshme për të gjitha vajzat. Ajo është një vajzë e re në...

Eurovision 2023: Kush ka më shumë shanse për të fituar?

13:55, 11/05/20 Eurovision Song Contest ka filluar dhe sot, 11 maj, do të mbahet nata e dytë gjysmëfinale, ku do të performojnë edhe përfaqësuesit e Shqipërisë...