Flet e dashura e Presidentit Kennedy: E shoqëroja në takimet zyrtare, ja si justifikohej tek bashkëshortja

Kjo është historia e dashurisë e parrëfyer e një presidenti, me një student. Flasim për Diana de Vegh dhe presidentin Kenedy.  Në vitin 1958 ajo ishte një studente plot jetë e kolegjit Radcliffe, kohë kur Kenedy, në një sallë në Boston, mbante fjalimin e tij për tu rizgjedhur senator. Papritur, ai u ul në tavolinën e saj dhe e ftoi në një event që mbahej javës tjetër. Presidenti i 35 i ShBA-ve dhe Diana de Vegh do të flinin së bashku për katër vitet qe do të vinin.

 “Nuk e kuptova si u ndava nga studentët e tjerë. Unë isha 20 vjeç, e dominuar nga hormonet dhe tmerrësisht e dashuruar me këtë njeri enigmatik”, ka shkuar ajo për  Air Mail Neës në rrëfimin e saj të parë mbi romancën sekrete me John Kenndey. Kennedy në këtë kohë ishte 40 vjeç, i martuar dhe dhimbjet e shpinës sapo i kishin filluar.

Kjo nuk i pengoi ata të dy. Kennedy dërgonte shoferin ta merrte studenten e ta sillte kudo që mbante fushatën. Stafi e thërriste “zemër” dhe i shërbente kafe por tregoheshin të kujdesshëm që ajo të mbante një distancë në evente publike edhe pse ktheheshin të dy së bashku në makinë kur gjithçka kishte përfunduar.

 “Është e thjeshtë dhe na leverdis emocionalisht sepse zonja (Jacqueline) Kennedy nuk do të marrë pjesë në këto fushata ”, kështu ja ka shpjeguar Kennedy situatën e tyre.

Marrëdhëniet e tyre intime ndodhnin fillimisht në apartamentin e Kennedy në Boston, por më pas ajo mori një shtëpi në Ëashington për të qenë më afër tij ndërsa ai mori detyrën presidenciale.

Por, në 1962, kur Kenedy mori vesh se ekonomisti hungarez me të cilin diskutonte politikat e tij ishte babai i Dianës, ai u ftoh plotësisht. Ata filluan të takohen rrallë dhe më rrallë derisa i ndërprenë kontaktet plotësisht dhe Diana u largua për në Paris zemërthyer.

Kjo ishte hera e fundit që ata u takuan. John Kenndy do të vritej në një atentat gjatë paradës së tij presidenciale më 22 nëntor, 1962.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Jennifer Lopez në muaj mjalti, ndërsa foto e saj nudo bën xhiron e rradhës në Los Anxhelos

Ajo aktualisht po shijon muajin e mjaltit me bashkëshortin e ri dhe fëmijët e tyre në Paris. Por të hënën prania e Jennifer Lopez u...

Dritëhijet e Angela Merkel, gruaja që shpëtoi Europën nga rrënimi

Revista amerikane “Forbes” e ka paraqitur si “Gruaja më e fuqishme në botë”. Nuk e ka krejtësisht gabim. Angela Dorothea Merkel drejton nga viti...

Çfarë ndodhi me Pete Davidson, Kim Kardashian pranon hapur pëlqimin e saj për Johnny Depp     

Kim Kardashian është një nga njerëzit më me ndikim në ditët e sotme, por edhe asaj ia kishte vjedhur zemrën Johnny Depp në rininë...

Jennifer Affleck zhgënjeu ndjekësit, “Ajo është brand”

Martesa e Jennifer Lopez dhe Ben Affleck u bë faqja e parë e medieve rozë në të gjithë botën. Duke folur për të gjitha detajet,...

Ylli Shehu nderohet me çmimin prestigjoz në Britani

Të rinjtë e politikës kanë ditur sesi të shndërrohen në shembuj frymëzues edhe ndërkombëtarisht. Shembulli më i mirë për këtë që themi është pikërisht...