Flet e dashura e Presidentit Kennedy: E shoqëroja në takimet zyrtare, ja si justifikohej tek bashkëshortja

Kjo është historia e dashurisë e parrëfyer e një presidenti, me një student. Flasim për Diana de Vegh dhe presidentin Kenedy.  Në vitin 1958 ajo ishte një studente plot jetë e kolegjit Radcliffe, kohë kur Kenedy, në një sallë në Boston, mbante fjalimin e tij për tu rizgjedhur senator. Papritur, ai u ul në tavolinën e saj dhe e ftoi në një event që mbahej javës tjetër. Presidenti i 35 i ShBA-ve dhe Diana de Vegh do të flinin së bashku për katër vitet qe do të vinin.

 “Nuk e kuptova si u ndava nga studentët e tjerë. Unë isha 20 vjeç, e dominuar nga hormonet dhe tmerrësisht e dashuruar me këtë njeri enigmatik”, ka shkuar ajo për  Air Mail Neës në rrëfimin e saj të parë mbi romancën sekrete me John Kenndey. Kennedy në këtë kohë ishte 40 vjeç, i martuar dhe dhimbjet e shpinës sapo i kishin filluar.

Kjo nuk i pengoi ata të dy. Kennedy dërgonte shoferin ta merrte studenten e ta sillte kudo që mbante fushatën. Stafi e thërriste “zemër” dhe i shërbente kafe por tregoheshin të kujdesshëm që ajo të mbante një distancë në evente publike edhe pse ktheheshin të dy së bashku në makinë kur gjithçka kishte përfunduar.

 “Është e thjeshtë dhe na leverdis emocionalisht sepse zonja (Jacqueline) Kennedy nuk do të marrë pjesë në këto fushata ”, kështu ja ka shpjeguar Kennedy situatën e tyre.

Marrëdhëniet e tyre intime ndodhnin fillimisht në apartamentin e Kennedy në Boston, por më pas ajo mori një shtëpi në Ëashington për të qenë më afër tij ndërsa ai mori detyrën presidenciale.

Por, në 1962, kur Kenedy mori vesh se ekonomisti hungarez me të cilin diskutonte politikat e tij ishte babai i Dianës, ai u ftoh plotësisht. Ata filluan të takohen rrallë dhe më rrallë derisa i ndërprenë kontaktet plotësisht dhe Diana u largua për në Paris zemërthyer.

Kjo ishte hera e fundit që ata u takuan. John Kenndy do të vritej në një atentat gjatë paradës së tij presidenciale më 22 nëntor, 1962.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Kush është baba më i mirë? J.Lo bën krahasim mes Ben Affleck dhe Marc Anthony dhe rrjeti e kryqëzoi

Jennifer Lopez ka diskutuar një temë që shumë njerëz zakonisht do të donin ta mbanin për vete. Ajo sigurisht nuk është personi i vetëm...

10 vjet pas sherrit Tuna dhe Dafina e festojnë pajtimin me një tjetër hit

 “Nuk mund të isha më e emocionuar për këtë ribashkim pas një dekade. Po, vajzat që do ta mbysin ‘vibe’n sërish. Ky album po...

Frutat janë shuuumë të shëndetshme, por 6 prej tyre konsiderohen #superfood

Frutat konsiderohet si një nga ushqimet më të shëndetshme në botë. Ato janë kryesisht të ëmbla, me vlera ushqimore dhe kërkojnë shumë pak kohë...

Victoria Beckham thumbon të gjithë skeptikët në 23 vjetorin e martesës me David

Dyshja prej vitesh janë krah njëri-tjetrit duke formuar një familje “perfekte” së bashku me fëmijët e tyre. Ditën e sotme çifti i njohur festojnë...

Dua Lipa dhe Donatella Versace bëhen bashkë për të lançuar koleksionin e ri të veshjeve

Stilistja e njohur e modës Donatella Versace dhe këngëtarja me origjinë shqiptare Dua Lipa janë bërë bashkë dhe do të lancojnë koleksionin e tyre...