Një grua afgane interviston zëdhënësin e talebanëve, kritikat ‘live’

Gazetarja e njohur nga Afganistani e cila bëri histori pasi ishte e vetmja që intervistoi një përfaqësues të talebanëve është larguar nga vendi, për shkak të frikës shkruan CNN.

 “U largova sepse edhe unë si miliona njerëz të tjerë kam frikë”- ka thënë gazetarja. Beheshta Arghand, gazetarja e Tolo News intervistoi zëdhënësin e talebanëve Mawlawi Abdullhaq Hemad më 17 gusht dhe e kritikoi atë për shqetësimet në lidhje me të drejtat e grave pas marrjes së Kabulit nga talebanët dhe rënies së qeverisë Ashraf Ghani.

Intervista u transmetua drejtpërdrejt në kanal dhe bëri bujë pasi gazetarja ishte e vetmja grua afgane që intervistoi një nga luftëtarët talebanë.

Pas zhvillimeve të fundit, gazetarja 24-vjeçare tani është larguar nga vendi sepse ajo mendonte se ishte e rrezikshme për të që të vazhdonte të jetonte në Afganistan. Thuhet se ajo fluturoi në Katar të martën me anëtarët e tjerë të familjes së saj.

Ndërsa pronari i ToloNews, Saad Mohseni, komentoi se rasti i Arghand është emblematik i situatës në Afganistan: “Pothuajse të gjithë gazetarët tanë të njohur janë larguar. Ne po punojmë si të çmendur për t’i zëvendësuar ata me njerëz të rinj”- tha Mohseni për CNN.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

“The Simpsons”, parashikuan edhe satelitin shqiptar “Albania 1”

Seriali i animuar amerikan Simpsons, që përveç batutave komike, është i famshëm edhe për parashikimet për ngjarje të mëdha botërore. Por së fundmi duket se...

Heidi Klum kërcen me bikini të vogla, modelja 49-vjeçare është me shkëlqim dhe seksi

Heidi Klum bëri bujë në premierën e Sirenës së Vogël. Supermodelja 49-vjeçare shkëlqeu me një fustan xixëllues shumë seksi që i linte pak vend...

‘Më kërcënuan te dera e Topit’, Kiara i përgjigjet deklaratës së rëndë të Teas

Mbrëmjen e sotme Tea Trifoni bëri një deklaratë të fortë në "Më lër të flas". Ajo pretendon se Kiara dhe kunati i saj, i cili është...

Elita Rudi prezantuese e ‘Përputhen’? Moderatorja zbulon të pathënat

Në rrjet është përfolur gjatë se Elita Rudi mund të bëhet prezantuesja e "Përputhen", mirëpo në një intervistë të dhënë së fundmi për "T7",...

Butrint Imeri në një romancë të re? Kush është 22-vjeçarja që i ka rrëmbyer zemrën këngëtarit

Këngëtari i njohur Butrint Imeri është një ndër artistët më të komentuar dhe më të pëlqyer nga publiku. Artisti i cili shpesh herë di si...