Rama prezanton ministrat, 12 gra marrin post në kabinetin qeveritar

Qeveria e re e mandatit të tretë qeverisës të Partisë Socialiste, 2021-2025, e shpallur të enjten ,(02.09) nga kryeministri, Edi Rama mund të cilësohet si qeveri e vazhdimësisë dhe e rikthimit të figurave politike të PS në pushtetin ekzekutiv. Në shtatë ministri janë rikonfirmuar të njëjtët ministra: Ministër në Ministrinë e Punëve të Brendshme, do të vazhdojë të jetë Bledi Çuci, në Ministrinë e Mbrojtjes Niko Peleshi, në Ministrinë e Jashtme, Olta Xhacka, në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, në Ministrinë e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, në Ministrinë e Arsimit, Elvis Kushi, në Ministrinë e Kulturës, Elva Margariti.

Ministrat kanë ndryshuar në Ministrinë e Drejtësisë, të Financave, Bujqësisë, Turizmit dhe Mjedisit. Ministër Drejtësie në qeverinë e re do të jetë deputeti socialist, Ulsi Manja, në Ministrinë e Bujqësisë, Frida Krifca, në Ministrinë e Financave, Delina Ibrahimaj, në Ministrinë e Turizmit dhe Mjedisit deputetja socialiste, Mirela Kumbaro.         

Në qeverinë e re Rama 3 janë shtuar tre ministra shteti: Elisa Spiropali rikonfirmohet si ministre shteti për Marrëdhëniet me Parlamentin, Edona Bilali, ministre shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Bora Muzhiqi,  ministre shteti për Rininë dhe Rëmijët, Milva Ekonomi, ministre shteti për Standardet dhe Shërbimet.Zëvendës kryeministër do të jetë Arben Ahmetaj, që zëvendëson Erion Bracen, që para disa ditësh dha dorëheqjen. Kryetare e Parlamentit do të jetë deputetja socialiste Lindita Nikolla, ish- Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sporteve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Jennifer Lopez në muaj mjalti, ndërsa foto e saj nudo bën xhiron e rradhës në Los Anxhelos

Ajo aktualisht po shijon muajin e mjaltit me bashkëshortin e ri dhe fëmijët e tyre në Paris. Por të hënën prania e Jennifer Lopez u...

Detaje nga dasma tre ditore që po planifikojnë Jennifer Lopez dhe Ben Affleck

Jennifer Lopez dhe Ben Affleck po përgatiten të festojnë martesën e tyre të ëndrrave një muaj pasi u martuan në Las Vegas . Çifti pritet të zhvillojë...

Njihuni me iPhone 13, çmimi i tij do t’ju habisë

Prezantimi i iPhone-ve të rinj ishte  edhe ngjarja e madhe e vjeshtës nga Apple, e cila u zhvillua të sonte në mbrëmje.Si zakonisht, prezantimi...

Përse rrjeti po e krahason partneren e Gerard Pique me gruan e Mbretit Charles?

Ndjekësit në rrjetet sociale kanë krahasuar së fundmi partneren e Gerard Pique , Clara Chia , dhe bashkëshortes së Mbretit Charles, Camilla Parker-Bowles. Në këtë...

Këto shenja do kenë një vit të vështirë

Luani Një vit plot shqetësime parashikon 2022 për ju, Luanët. Jini të përgatitur për shumë vështirësi dhe situata që do t'ju pushtojnë, por përmes të...