Çfarë duhet të konsumojmë në mëngjes

Si të përgatisim mëngjesin perfekt të shijshëm: çfarë të hamë, çfarë përfitimesh ka dhe cilat ushqime të zgjedhim për mëngjesin e shijshëm nëse ndjekim një dietë

Mëngjesi i shijshëm: çfarë të hamë? Shembuj diete

Dëshironi të ndryshoni zakonet tuaja të të ngrënit? Filloni me mëngjes! Mëngjesi i përsosur në fakt, duket se duhet të përfshijë gjithmonë proteina: nga një studim i kryer te pacientët me diabet, u vu re se duke konsumuar 35 gram proteina çdo mëngjes, kishte një përmirësim të dukshëm në kulmin e glicemisë dhe kontroll më të madh të insulinës mbi sheqernat gjatë pjesës tjetër të ditës me oreks të reduktuar.

Si ta fusim mëngjesin e kripur në dietën tonë

Herët e para që përpiqemi të ndryshojmë zakonet tona, me siguri do të kemi vështirësi: në fakt, sheqeri, i marrë në mënyrë të zakonshme çdo mëngjes, mund të çojë në një varësi të lehtë, të shkaktuar nga rritja e glicemisë që krijohet pas marrjes së tij. Megjithatë, brenda pak ditëve të një diete të kripur, trupi ynë do të mësohet me të dhe do të vërejmë menjëherë ndryshimin: do të fillojmë të jemi më energjikë, do të kemi më pak uri dhe sheqernat më të ulëta do të çojnë në më pak peshë trupore.

Shembuj të mëngjesit të shijshëm

Bukë dhe vaj – Një kombinim i shkëlqyer që garanton marrjen e përsosur të kalorive për të marrë deri në drekë. Natyrisht, vaji duhet të jetë padyshim ekstra i virgjër, më mirë se i freskët nga mulliri dhe buka integrale ose akoma më mirë, i zi.

Omëletë me patate dhe qepë – Ndoshta jo të gjithë do ta vlerësojnë, ndoshta disa do të ndryshojnë me omëletën me patate dhe kunguj të njomë, më pak të rënda dhe aromatike, por padyshim shumë të shijshme.

Bukë e zezë dhe djathë – cili djathë? Parmixhani ose Grana Padano janë ideale, djathërat e butë si robiole apo stracchini janë perfekt, për ata që guxojnë dhe i duan shijet e forta, shumë të mirë janë edhe djathrat e vjetëruar si pecorino.

Vezë, e zier ose për t’u pirë – Mund ta zgjedhim të fortë (klasike), të zier të butë me krutona buke me kore, të fërguara në një tigan (për stomak më të fortë) ndoshta me proshutë të gatuar ndoshta pa konservues, ose të shpuar sipër dhe të pihet ashtu siç është. është bërë një herë.

Bukë, gjalpë dhe açuge – Dhe nëse duam shumë, le të shtojmë një kaper! Një propozim vendimtar për një mëngjes të përshtatshëm për mëngjes herët, ideal për ata që kanë disa orë zgjuar.

Bukë dhe domate – Me shumë rigon ose borzilok të freskët, është mëngjesi ideal për mëngjeset e verës. Dhe nëse duam gjithashtu një shtesë të proteinave të shëndetshme, një fetë mocarela do ta plotësojë të gjithën!

Tost – Një klasik me proshutë për mëngjesin e mëngjesit, i shijshëm, aromatik dhe i shijshëm me djathë të shkrirë. Një variant më i shijshëm është ai i përgatitur me mocarela dhe proshutë të papërpunuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Si mund të fitoni para nga Instagrami

Instagram, aplikacioni në pronësi të Facebook, është  kthyer në një dritare fitimprurëse për shumë sipërmarrës të vegjël, kështu  do t’ju tregojmë sukseset që vijnë...

Konflikte në kufi pas vendosjes së reciprocitetit nga Kosova, çfarë ndodhi mbrëmjen e djeshme

Nata e dytë e protestës në Jarinjë ka kaluar e qetë dhe pa ndonjë incident. Mediat e Kosovës shkruajnë se numri i protestuesve serbë...

Merkel në Tiranë, ja ‘incidentet’ që e shoqëruan

Teksa e gjithë vëmendja e mediave u përqendrua te vizita e kancelares Angela Merkel në Tiranë dhe takimi i saj me kryeministrin Edi Rama,...

Humbi betejën me kancerin, ja mesazhet kurajuese që jepte Vjosa Osmani pak kohë më parë

Vjosa Berisha është ndarë nga jeta ditën e sotme (23 qershor) në spitalin University College Hospital në Londër, pas një beteje disamujore me kancerin...

A mund të jetë seksi vdekjeprurës?

 “Si prokuror i krimeve seksuale në karrierë, një nga tendencat më shqetësuese që kam parë ndër vite është aktiviteti i rrezikshëm seksual. Sjellja e...