Akuza për abuzim seksual dhe braktisja nga aktorët/ Woody Allen tërhiqet nga kinematografia pas një karriere të zhurmshme

0
112

Woody Allen ka njoftuar se do të tërhiqet pas përfundimit të filmit të tij të 50-të artistik. Regjisori dhe shkrimtari 86-vjeçar zbuloi lajmin të dielën dhe tha se do të fokusohet në të shkruarit.

Sipas gazetës spanjolle ‘La Vanguardia’, regjisori po mendon të shkruajë një roman. Ai aktualisht është duke punuar në filmin e tij të 50-të, ‘Wasp22’. ‘Wasp22’, që është xhiruar pothuajse tërësisht në frëngjisht, do të xhirohet edhe në Paris të Francës. Asnjë përmbledhje e duhur ose detaje shtesë rreth kastit nuk janë zbuluar ende.

Ai e përshkroi atë si diçka të ngjashme me thrillerin e tij ‘Match Point’, i cili mori çmimin ‘Goya’ për ‘Filmin më të mirë evropian’ në vitin 2006. Dy vjet më parë, Woody foli për aktorët e Hollywood që e kanë quajtur atë si një njeri që sheh vetëm interesin e tij duke u shprehur se ata thjesht u përpoqën të ishin “në modë” me protestën e tyre kundër tij. Ai ka pasur akuza për abuzim seksual dhe ngacmim nga vajza e birësuar Dylan Farrow, por i ka mohuar me forcë të gjitha.

Akuzat rezultuan që shumë aktorë të Hollywood ia kthyen shpinën regjisorit, duke refuzuar të punonin me të. Duke folur për ‘The Guardian’, ai i etiketoi pretendimet për ngacmim si “mbeturina për të qeshur”. Ai tha: “Aktorët nuk kanë asnjë ide për faktet dhe ata kapin një pozicion egoist, publik dhe të sigurt. Kush nuk është kundër ngacmimit të fëmijëve?”

Woody më pas tha se kishte shpresuar se akuzat do të zhdukeshin me kalimin e kohës, duke i thënë botimit: “Mendova se njerëzit do ta shihnin atë si mbeturina për të qeshur menjëherë dhe që nga dita e parë nuk e mora kurrë seriozisht. Dua të them, është si të ballafaqohesh me një histori që kam vrarë gjashtë persona me automatik. Mund t’u jepni atyre faktet pa pushim. Por faktet nuk kanë rëndësi. Për disa arsye, emocionalisht, është e rëndësishme që ata të pranojnë historinë.”

Dylan ka pohuar prej kohësh se ajo ishte ngacmuar nga ylli gjatë marrëdhënies së tij me nënën e saj Mia Farrow në vitet 1980. Ai i quajti protestat kundër tij si “budallallëqe”, duke thënë: “Kështu janë aktorët dhe aktoret dhe denoncimi ndaj meje u kthye në modë, si të gjithë duke ngrënë papritur lakër jeshile”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here