Vera e nxehtë, Papa Françesku u dërgoi 15,000 akullore të burgosurve në Romë

0
140

Papa Françesku u dërgoi 15,000 akullore të burgosurve për t’i ndihmuar ata të “freskoheshin” gjatë asaj që ka qenë një nga verat më të nxehta të regjistruara në Itali.

Sipas mediave të huaja, akulloret u dorëzuan në dy burgjet e Romës-Regina Coeli në qendër të qytetit dhe Rebibbia në periferi – nga Kardinali Konrad Krajewski.

Në një deklaratë, Vatikani tha se zyra bamirëse e Papës “nuk shkoi me pushime” këtë verë.

Në vend të kësaj, vullnetarët e Vatikanit e kaluan kohën e tyre “duke vazhduar t’i përkushtoheshin, ndër të tjera, dy prej shtatë veprave të mëshirës: vizitën e të burgosurve dhe ngushëllimin e të pikëlluarve”.

Dhurimi ishte një nga disa “gjeste të vogla ungjillore” të bëra gjatë verës “për të ndihmuar dhe dhënë shpresë për mijëra njerëz në burgjet e Romës”, shtohet në deklaratë.

Në qershor, rreth 20 të burgosur nga burgu Rebibbia u takuan me Papën para se të bashkoheshin me të në një vizitë në Muzetë e Vatikanit.

Zyra bamirëse e Vatikanit gjithashtu mori grupe të vogla njerëzish të pastrehë “në det ose liqen … për një pasdite relaksi dhe darke në një piceri”.

Për më tepër, si bamirësi ka siguruar teste falas për Covid-19 dhe vaksinime për të pastrehët e Romës dhe ata në varfëri.

Kjo verë ka qenë një nga më të nxehtat e regjistruara në Itali, me Syracuse, një qytet në Sicili, që regjistroi një temperaturë të lartë prej 48.8 gradë Celsius në gusht, potencialisht temperatura më e lartë e regjistruar në Evropë.

Zjarret e mëdha të egra gjithashtu përfshinë rajonet jugore të Italisë dhe ishullin e Sardenjës, me temperaturat e larta dhe erërat e forta që pengojnë përpjekjet për t’i kontrolluar ato.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here