Eurosong nuk do të zhvillohet në Ukrainë, organizatorët zbulojnë lëvizjet e fundit

Me shpalljen e fitores ndaj Ukrainës në Eurovizion përfaqësuesit e këtij eventi kanë treguar se edicioni i tyre vitin e ardhshëm nuk do të mbahet atje.

Kjo sepse rreziku “i rëndë” i sulmeve ajrore dhe rreziku “i lartë” i viktimave masive kontribuuan në vendim.

Kalush Orkestra përfaqësuesja ukrainase ka fituar konkursin në Torino dhe traditë është që vendi fitues ta presë veprimtarinë në vitin e ardhshëm.

Por organizatorët, Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU), thanë se edicioni i vitit 2023 nuk mund të vazhdonte në Ukrainë.

Mbretëria e Bashkuar – hyrja e së cilës Sam Ryder ishte nënkampion, po konsiderohet si një mikpritëse e mundshme.

Të enjten, EBU tha se “e kupton plotësisht zhgënjimin”, por në një deklaratë ajo theksoi se vendimi ishte “udhëhequr” nga përgjegjësia e saj për të garantuar sigurinë e të gjithëve të përfshirëve në ngjarje.

 “Të paktën 10,000 njerëz janë zakonisht të akredituar për të punuar në, ose në, Eurovision Song Contest, duke përfshirë ekuipazhin, stafin dhe gazetarët,” tha ai.

 “30,000 fansa të tjerë pritet të udhëtojnë në këtë ngjarje nga e gjithë bota”. “Mirëqenia e tyre është shqetësimi ynë kryesor.”

Ai tha se rregullat e festivalit lejojnë që eventi të zhvendoset “në një situatë force madhore siç është një luftë e vazhdueshme”.

Ai shtoi: “Ne gjithashtu vumë në dukje komentet e bëra nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, se lufta në Ukrainë “mund të marrë vite”.

Gjatë fundjavës së kaluar Boris Johnson u shpreh se shpresonte shumë që Ukraina të ishte në gjendje ta mirëpriste ngjarjen vitin e ardhshëm.

Duke folur pas kthimit në MB nga një vizitë në Kiev, ai tha: “Ata e meritojnë ta kenë atë. Besoj se mund ta kenë dhe besoj se duhet ta kenë”.

 “Unë besoj se Kievi ose çdo qytet tjetër i sigurt ukrainas do të ishte një vend fantastik për ta pasur atë.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Sekrete të gjuhës së trupit që i dinë njerëzit e suksesshëm

Një specialist i gjuhës së trupit na udhëzon për të bërë ato veprime që sigurojnë një ndjenjë respekti dhe për të shmangur ato që...

Zbulohen prezantuesit e Sanremo, pas Chiara Ferragnit edhe Gianni Morandi në skenën e madhe

Pas Chiara Ferragnit është zbuluar edhe një tjetër prezantues i ‘Sanremos’, i cili do të jetë përkrah Amadeus vitin e ardhshëm. Këngëtari i famshëm...

Merkel në Tiranë, ja ‘incidentet’ që e shoqëruan

Teksa e gjithë vëmendja e mediave u përqendrua te vizita e kancelares Angela Merkel në Tiranë dhe takimi i saj me kryeministrin Edi Rama,...

Jennifer Lopez tregon marrëdhënien e Ben Affleck me fëmijët e saj: Ai është baba i mrekullueshëm!

Jennifer Lopez ka folur për marrëdhënien e fëmijëve të saj Emme dhe Max me aktorin Ben Affleck. Aktorja dhe këngëtarja e famshme u shpreh se...

120 mijë euro për një koncert? Loredana ka një përgjigje ironike për të gjithë

Një nga koncertet më të rëndësishëm të muzikës shqiptare në Europë është "Alba Festival”, i cili mbahet në Zvicër dhe këtë vit u zhvillua...