Eurosong nuk do të zhvillohet në Ukrainë, organizatorët zbulojnë lëvizjet e fundit

Me shpalljen e fitores ndaj Ukrainës në Eurovizion përfaqësuesit e këtij eventi kanë treguar se edicioni i tyre vitin e ardhshëm nuk do të mbahet atje.

Kjo sepse rreziku “i rëndë” i sulmeve ajrore dhe rreziku “i lartë” i viktimave masive kontribuuan në vendim.

Kalush Orkestra përfaqësuesja ukrainase ka fituar konkursin në Torino dhe traditë është që vendi fitues ta presë veprimtarinë në vitin e ardhshëm.

Por organizatorët, Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU), thanë se edicioni i vitit 2023 nuk mund të vazhdonte në Ukrainë.

Mbretëria e Bashkuar – hyrja e së cilës Sam Ryder ishte nënkampion, po konsiderohet si një mikpritëse e mundshme.

Të enjten, EBU tha se “e kupton plotësisht zhgënjimin”, por në një deklaratë ajo theksoi se vendimi ishte “udhëhequr” nga përgjegjësia e saj për të garantuar sigurinë e të gjithëve të përfshirëve në ngjarje.

 “Të paktën 10,000 njerëz janë zakonisht të akredituar për të punuar në, ose në, Eurovision Song Contest, duke përfshirë ekuipazhin, stafin dhe gazetarët,” tha ai.

 “30,000 fansa të tjerë pritet të udhëtojnë në këtë ngjarje nga e gjithë bota”. “Mirëqenia e tyre është shqetësimi ynë kryesor.”

Ai tha se rregullat e festivalit lejojnë që eventi të zhvendoset “në një situatë force madhore siç është një luftë e vazhdueshme”.

Ai shtoi: “Ne gjithashtu vumë në dukje komentet e bëra nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, se lufta në Ukrainë “mund të marrë vite”.

Gjatë fundjavës së kaluar Boris Johnson u shpreh se shpresonte shumë që Ukraina të ishte në gjendje ta mirëpriste ngjarjen vitin e ardhshëm.

Duke folur pas kthimit në MB nga një vizitë në Kiev, ai tha: “Ata e meritojnë ta kenë atë. Besoj se mund ta kenë dhe besoj se duhet ta kenë”.

 “Unë besoj se Kievi ose çdo qytet tjetër i sigurt ukrainas do të ishte një vend fantastik për ta pasur atë.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Kush janë dy vëllezërit shqiptarë që mahnitën jurinë e “America’s Got Talent”

Emri i Shqipërisë vazhdon të lakohet edhe përtej oqeanit.Këtë herë kanë qenë dy vëllezë shqiptarë të cilët kanë performuar në skenën e “America’s Got...

Barkë të dhjamosur? Ja kush është shkaku

Ka shumë faktorë që mund të çojnë në akumulimin e yndyrës në bark - mungesa e gjumit, konsumimi i pijeve të gazuara, dieta jo...

Çfarë ndodhi me Adelina Tahirin? Këngëtarja rrëzohet në skenë

Këngëtarja Adelina Tahiri është përballur me një incident të papritur teksa po ngjitej në skenën e “Miss Shqipëria.”Këngëtarja ishte e ftuar për të performuar...

Vera e nxehtë, Papa Françesku u dërgoi 15,000 akullore të burgosurve në Romë

Papa Françesku u dërgoi 15,000 akullore të burgosurve për t’i ndihmuar ata të “freskoheshin” gjatë asaj që ka qenë një nga verat më të...

Bora Zemani konfirmon rikthimin në “Për’puthen”

Bora Zemani ka konfirmuar se do të rikthehet sërish si moderatore e “Për’puthen”. Gjatë mbylljes së spektaklit  “Dancing With The Stars”, prezantuesja i njoftoi të...