Barkë të dhjamosur? Ja kush është shkaku

0
123

Ka shumë faktorë që mund të çojnë në akumulimin e yndyrës në bark – mungesa e gjumit, konsumimi i pijeve të gazuara, dieta jo e shëndetshme dhe më shumë – por një nga shkaqet kryesore të depozitimit të yndyrës lidhet me një lloj të veçantë ushqimi që është shumë i popullarizuar.

Sipas Tristi Best, një dietologe e regjistruar me Balance One, shkaku kryesor i yndyrës në bark është konsumi i ushqimeve të përpunuara, veçanërisht ato që shiten për lehtësi, të tilla si patate të skuqura të paketuara, bukë, etj.

“Ne jemi fjalë për fjalë ajo që hamë, në një masë të caktuar. Ushqimi dhe lëndët ushqyese që hamë bëhen pjesë e jona në nivelin qelizor, dhe lëndët ushqyese të gabuara mund të shkaktojnë fryrje, fryrje, shtim në peshë dhe rezultate të tjera negative nëse nuk i ndiqni një dietë të ekuilibruar, ” shpjegon ai. Më e mira.

Një nga shkaqet kryesore të yndyrës në bark është një dietë që bazohet kryesisht në ushqime të gatshme të përpunuara.

Arsyeja kryesore pse ushqimet e përpunuara e bëjnë më të vështirë humbjen e yndyrës në bark është sepse ato janë bërë kryesisht nga karbohidrate dhe sheqerna të rafinuara.

Dallimi midis karbohidrateve “të rafinuara” dhe “të tëra” është ëmbëlsirat e thjeshta të karbohidrateve të rafinuara kundrejt karbohidrateve komplekse në fruta.

Siç thekson Best, karbohidratet e rafinuara nuk janë të njëjtat karbohidrate që do të gjeni nëse hani një copë fruta.

Ndërsa karbohidratet e frutave (të ashtuquajturat karbohidratet “e tëra”) përpunohen minimalisht dhe përmbajnë fibra që gjenden natyrshëm në ushqim, karbohidratet e rafinuara përpunohen më shumë dhe kanë fibrat e tyre natyrore – një makronutrient që ndihmon ngadalësimin e tretjes, ndër të tjera.

Me fjalë të tjera, karbohidratet e rafinuara kanë pak ose aspak vlerë ushqyese, dhe pa fibra, proteina ose yndyrna të shëndetshme, ato përfaqësojnë kalori boshe që shpesh mund të kontribuojnë në formimin dhe grumbullimin e yndyrës në bark.

Për shembull, një studim i fundit i botuar në The Journal of Nutrition zbuloi se marrja e karbohidrateve të rafinuara është e lidhur ngushtë me perimetrin më të madh të belit dhe akumulimin e yndyrës në bark.

Nga ana tjetër, pjesëmarrësit që konsumuan mesatarisht tre racione drithërash në ditë dhe një total prej drithërash më pak të rafinuar kishin një bel më të vogël, nivele më të ulëta të glukozës, presion të ulët të gjakut dhe nivele më të larta të kolesterolit “të mirë” HDL.

“Karbohidratet e rafinuara përpunohen shpejt nga trupi dhe ruhen lehtësisht si yndyrna. Ato sigurojnë një burim të shpejtë të energjisë, por kjo energji vjen në formën e një kërcimi në glukozë dhe një rënie të pashmangshme”, thotë Best, duke vënë në dukje se ky reagim mund të shkaktojë shtimi i peshës në dy mënyra.

Së pari, për shkak të marrjes së karbohidrateve të rafinuara, një person bëhet përsëri i uritur menjëherë pas një vakt, pavarësisht se sa kalori gëlltiten.

“Së dyti, mund të bëjë që trupi të bëhet më rezistent ndaj insulinës, gjë që mund të çojë në glukozë më të lartë dhe shtim në peshë ndërsa trupi fillon të ruajë glukozën e tepërt në formën e yndyrës,” thotë ajo.

Përveç pamjes, thjesht ekzistenca e yndyrës së tepërt në bark ka një ndikim negativ në shëndetin tuaj të përgjithshëm në disa mënyra.

“Yndyrnat e barkut, të njohura edhe si yndyrna viscerale, janë të rrezikshme për shëndetin sepse ato barten në pjesën e përparme të trupit ku krijojnë presion të rëndësishëm në zemër dhe organe të tjera vitale,” shpjegon Best.

Kjo e vë individin në rrezik për sëmundje të zemrës dhe goditje në tru, ndër kushtet e tjera kronike.

Nëse lejohet të mbijetojë, ai do të formohet rreth organeve dhe indeve, gjë që e bën humbjen më të vështirë dhe rrit rrezikun e sëmundjeve kronike.

Sipas Best, ushqimet e përpunuara me një përmbajtje të lartë të karbohidrateve të rafinuara dhe një përmbajtje të ulët të ushqyesve që ngadalësojnë tretjen kontribuojnë në dhjamin e barkut.

Nëse dëshironi të heqni qafe ose të parandaloni akumulimin e yndyrës në bark, konsideroni pakësimin e ushqimeve të përpunuara.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here