Ja parashikimet e Nostradamusit për vitin e ri 2023

Nuk duhet të jesh shumë i mprehtë për të kuptuar se cilat profecitë që ka parashikuar Nostradamusi për vitin e ardhshëm: nuk janë lajme të mira!

Mjeku dhe farmacisti i shekullit të 16-të la profeci të shumta për të ardhmen- deri në vitin 3797! Pothuajse të gjitha parashikimet e tij flasin për katastrofë.

Nuk janë rozë as parashikimet e astrologëve të sotëm për vitin 2023, të bazuara në profecitë e magjistarit të vdekur prej kohësh.

Kriza ekonomike do i shtyjë njerëzit drejt kanibalizmit

Edhe pa pasur nevojën e profetit të apokalipsit, të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm se viti i ardhshëm do të jetë ekonomikisht i vështirë dhe sfidues.

Sidoqoftë, interpretimet e Nostradamusit janë shumë, shumë më të errëta: kriza do të bëhet jashtëzakonisht më e keqe, mjerimi i njerëzve do i çojë ata drejt kanibalizmit!

Lufta e Tretë Botërore

‘Shtatë muaj luftë e madhe, të vdekur nga veprat e liga’, është lajmi i keq i radhës për vitin 2023. Ashtu si i mëparshmi, jo çuditërisht, në Ukrainë ka dhjetë muaj që ka nisur një luftë e tmerrshme pas pushtimit rus.

A do të thotë kjo se konflikti do përhapet në NATO dhe në botë?

Për më tepër, ‘të varrosurit’ supozohet se do të dalin në sipërfaqe në vitin 2023- kështu që të vdekurit do të shtohen akoma? Apo kjo është një shenjë për luftën bërthamore dhe daljen e të mbijetuarve nga bunkerët?

Si zakonisht, vargjet e parashikuesit janë shumë të hapura për interpretim dhe krejtësisht të paqarta.

Një pasardhës i keq në fronin papal

Dhe profecia e tretë e errët lidhet gjithashtu me ngjarjet aktuale: Papa i vjetër do të tërhiqet dhe do të zëvendësohet nga një pasardhësi i lig. Një lloj Antikrishti supozohet të marrë drejtimin e krishterimit katolik.

Në fakt, Papa Benedikti XVI ka ndërruar jetë. Papa në detyrë, Françesku gjithashtu konsiderohet në gjendje të keqe shëndetësore. Pra nuk mund të përjashtohet mundësia që një drejtues i ri të zgjidhet në vitin 2023.

Por a do jetë Antikrishti?

Kush ishte Nostradamusi dhe nga erdhën parashikimet?

Michel de Nostredame (1503-1566), Nostradamusi ishte vetëm forma e latinizuar e emrit, ishte një mjek dhe farmacist që jetoi në Francë në shekullin e 16-të. Ndër të tjera, ai përjetoi dhe i mbijetoi murtajës, dhe në përgjithësi shekulli i 16-të ishte një kohë e lajmeve të keqija. Sëmundjet, uria dhe lufta ishin të kudogjendura.

Nëse Nostradamusi ishte astrolog, siç pretendohet shpesh, kjo është e diskutueshme. Sepse nuk ka asnjë provë që ai studioi artin e leximit të yjeve. Për shembull, horoskopi i tij i famshëm për princin e atëherëshëm të kurorës Rudolf von Habsburg (më vonë perandor) ishte krejtësisht i gabuar!

Duke filluar nga viti 1550, Michel fillimisht shkroi parashikime yjore, të cilat i botoi si almanak. Më vonë botoi të ashtuquajturat ‘Centurias’, të cilat shohin vazhdimisht drejt të ardhmes në formë katër-rreshtash deri në vitin 3797!

E veçanta është se parashikimet ishin të paqarta, pa përmendur datë apo vit, dhe të përshkruara në mënyrë shumë piktoreske- duke lënë hapësira të mëdha për interpretim. Kjo do të thotë se sot janë përzgjedhur nga ‘Centurias’ vetëm ato që duken veçanërisht të përshtatshme për situatën aktuale…

Edhe nëse parashikimet e tij duket sikur të çojnë në fund të botës çdo vit, e vetmja datë që Nostradamusi fiksoi ishte viti 3797. Pikërisht atëherë do të përfundojë bota. Parashikuesi ishte absolutisht i bindur për këtë!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Si ndikon vapa tek gjumi ynë

Nëse tashmë ndiheni sikur nuk po flini mjaftueshëm, duhet ta dini se deri në vitin 2099 orët tuaja të gjumit do të ulen edhe...

Profili/ Fundi i një monarkeje që qëndroi më gjatë në fron në histori, kush ishte Mbretëresha Elizabeth II

I jepet sot lamtumira e fundit mbretëreshës Elizabeth II, e cila u nda nga jeta më 8 shtator në moshën 96-vjeçare. Mbretëresha ndërroi jetë...

Stresi nuk i ndal komplimentat për Noizyn: O super super çun

Ndonëse kanë qenë rivalë për shumë kohë, Stresi dhe Noizy vendosën ta “falnin" njëri-tjetrin në Mars të vitit 2021. Dyshja kthyen faqe, duke i lënë...

Jennifer Affleck zhgënjeu ndjekësit, “Ajo është brand”

Martesa e Jennifer Lopez dhe Ben Affleck u bë faqja e parë e medieve rozë në të gjithë botën. Duke folur për të gjitha detajet,...

Bizhuteritë e pushimeve, si të përzgjidhni të duhurat

E mrekullueshme, shumë e ndezur dhe me një trend pop. Bizhuteritë e verës janë një kaskadë drite dhe ngjyrash. Ato në kristal, vishen mirë...