Nis sot Met Gala 2023, nga tema e përzgjedhur tek parakalimi në tapetin e kuq, gjithçka që duhet të dini

Si një nga ngjarjet më të mëdha në kalendarin e modës, Met Gala 2023 shënon hapjen e ekspozitës së stilit të Institutit të Kostumeve dhe është festuar prej kohësh për veshjet e tij që përcaktojnë shkëlqimin e mrekullueshëm të tapetit të kuq.

Tema e Met Gala e këtij viti, ‘Karl Lagerfeld: A Line of Beauty’ do të nderojë shkëlqimin artistik të stilistit të ndjerë dhe do të gjurmojë evolucionin e tij.

Met Gala kthehet në Fifth Avenue të New York-ut sot, më 1 maj 2023. Tema e Met Gala 2023 – ‘Karl Lagerfeld: A Line of Beauty’ – do të gjurmojë evolucionin e stilistit nga fitimi i çmimit Woolmark në 1954, në punësimin si asistent i Pierre Balmain dhe riviziton karrierën e tij krijuese në Chanel, Fendi, Chloé, Balmain, Patou dhe markën e tij me emër, deri në vdekjen e tij në 2019.

Të pranishmit në këtë natë, ku do të përfshihen edhe bashkë-kryesuesit e ngjarjes, Michaela Coel, Penelope Cruz, Roger Federer, Dua Lipa dhe Anna Wintour do të bazojnë pamjet e tyre në tapetin e kuq përreth Kodit të veshjes “Në nder të Karl-it”.

Për ata që nuk janë në gjendje të marrin pjesë personalisht në Met Gala 2023, do të keni mundësi ta shikoni ngjarjen në transmetimin e drejtpërdrejtë të Vogue. Ndërsa pritësit e tapetit të kuq të këtij viti nuk janë shpallur ende, tapeti i kuq i vitit 2022 u organizua nga gazetari i modës Hamish Bowles, aktorja dhe këngëtarja Vanessa Hudgens dhe aktorja dhe prezantuesja La La Anthony.

Ekspozita e vitit 2023, ndërkohë, do të shfaqë 150 pamje origjinale nga e gjithë shtrirja e portofolit të Lagerfeld. Me një fokus të mprehtë në skicat e tij impresioniste dhe precize, ‘Karl Lagerfeld: A Line of Beauty’ do të inkuadrojë vizatimet dydimensionale të stilistit së bashku me homologët e tyre tredimensionale për të treguar se si ato u shfaqën në vepra të gjalla arti.

Sipas Andrew Bolton, kuratore përgjegjëse e Institutit të Kostumeve Wendy Yu, Lagerfeld nuk besonte se moda i përkiste një muzeu, por “në rrugë, në trupat e grave, në trupat e burrave”. Për t’i qëndruar besnik vizionit unik dhe prirjeve personale të Lagerfeld-it, Bolton po heq dorë nga formati tradicional i një retrospektive dhe po i jep prioritet skicave origjinale të stilistit si qendrën e ekspozitës së pranverës 2023.

Prezantuar në Galerinë Tisch të Muzeut Metropolitan të Artit nga 5 maji deri më 16 korrik 2023, brendësia e ‘Karl Lagerfeld: A Line of Beauty’ do të projektohet nga arkitekti Tadao Ando.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Shpallen fituesit e ‘Grammy Awards 2023’, diva e muzikës Beyonce thyen rekord

Beyonce ka hyrë në historinë e Grammy duke fituar çmim rekord të 32-të saj. Ajo fitoi në kategorinë “best dance/electronic album”, për albumin e...

Pas ndarjes nga Mozzik, Loredana shtatzanë për herë të dytë?

Ish-partnerja e repreti Mozzik, Loredana, ka trazuar sërish rrjetin. Ajo ka publikuar në rrjete sociale një foto ku shihet një atlete bebi dhe krahas...

“Selfie Museum Albania”, Eraldo Rexho sjell në Tiranë një destinacion unik për fotot tuaja

Tashmë të gjithë të apasionuarit pas fotografive e kanë një destinacion. Harrojini lokacionet që ndeshni nëpër Tiranë, as mos prisni të vizitoni një ambient...

Si ndikon pornografia tek burrat dhe tek gratë

Hulumtimet e reja tregojnë se pornografia është e dëmshme për jetën seksuale të meshkujve, ndërsa nuk është aq e keqe për femrat. Studimi, i publikuar...

Kush janë miliarderet e famshme “self made” që kryesojnë listën e Forbes     

Prestigjozja amerikane “Forbes” ka publikuar listën e miliardereve më të reja që janë bërë vetë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Lista e cila dikur...