Nis sot Met Gala 2023, nga tema e përzgjedhur tek parakalimi në tapetin e kuq, gjithçka që duhet të dini

0
47

Si një nga ngjarjet më të mëdha në kalendarin e modës, Met Gala 2023 shënon hapjen e ekspozitës së stilit të Institutit të Kostumeve dhe është festuar prej kohësh për veshjet e tij që përcaktojnë shkëlqimin e mrekullueshëm të tapetit të kuq.

Tema e Met Gala e këtij viti, ‘Karl Lagerfeld: A Line of Beauty’ do të nderojë shkëlqimin artistik të stilistit të ndjerë dhe do të gjurmojë evolucionin e tij.

Met Gala kthehet në Fifth Avenue të New York-ut sot, më 1 maj 2023. Tema e Met Gala 2023 – ‘Karl Lagerfeld: A Line of Beauty’ – do të gjurmojë evolucionin e stilistit nga fitimi i çmimit Woolmark në 1954, në punësimin si asistent i Pierre Balmain dhe riviziton karrierën e tij krijuese në Chanel, Fendi, Chloé, Balmain, Patou dhe markën e tij me emër, deri në vdekjen e tij në 2019.

Të pranishmit në këtë natë, ku do të përfshihen edhe bashkë-kryesuesit e ngjarjes, Michaela Coel, Penelope Cruz, Roger Federer, Dua Lipa dhe Anna Wintour do të bazojnë pamjet e tyre në tapetin e kuq përreth Kodit të veshjes “Në nder të Karl-it”.

Për ata që nuk janë në gjendje të marrin pjesë personalisht në Met Gala 2023, do të keni mundësi ta shikoni ngjarjen në transmetimin e drejtpërdrejtë të Vogue. Ndërsa pritësit e tapetit të kuq të këtij viti nuk janë shpallur ende, tapeti i kuq i vitit 2022 u organizua nga gazetari i modës Hamish Bowles, aktorja dhe këngëtarja Vanessa Hudgens dhe aktorja dhe prezantuesja La La Anthony.

Ekspozita e vitit 2023, ndërkohë, do të shfaqë 150 pamje origjinale nga e gjithë shtrirja e portofolit të Lagerfeld. Me një fokus të mprehtë në skicat e tij impresioniste dhe precize, ‘Karl Lagerfeld: A Line of Beauty’ do të inkuadrojë vizatimet dydimensionale të stilistit së bashku me homologët e tyre tredimensionale për të treguar se si ato u shfaqën në vepra të gjalla arti.

Sipas Andrew Bolton, kuratore përgjegjëse e Institutit të Kostumeve Wendy Yu, Lagerfeld nuk besonte se moda i përkiste një muzeu, por “në rrugë, në trupat e grave, në trupat e burrave”. Për t’i qëndruar besnik vizionit unik dhe prirjeve personale të Lagerfeld-it, Bolton po heq dorë nga formati tradicional i një retrospektive dhe po i jep prioritet skicave origjinale të stilistit si qendrën e ekspozitës së pranverës 2023.

Prezantuar në Galerinë Tisch të Muzeut Metropolitan të Artit nga 5 maji deri më 16 korrik 2023, brendësia e ‘Karl Lagerfeld: A Line of Beauty’ do të projektohet nga arkitekti Tadao Ando.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here