Njihuni me iPhone 13, çmimi i tij do t’ju habisë

Prezantimi i iPhone-ve të rinj ishte  edhe ngjarja e madhe e vjeshtës nga Apple, e cila u zhvillua të sonte në mbrëmje.Si zakonisht, prezantimi u be nga  këshilltari i kompanisë menaxhuese, Tim Cook , drejtpërdrejt nga Apple në Cupertino, California.

Tim Cook iu referua të dhënave të reja emocionuese për platformën argëtuese Apple TV e cila pasurohet vazhdimisht me filma dhe seri të reja, me yje të vijës së parë si Tom Hanks , Jennifer Aniston , Reese Ëitherspoon dhe të tjerë.Cook pastaj vazhdoi të zbulojë iPad -et e rinj (iPad 15 dhe iPad Mini).

Sa i përket iPad Mini, Apple ka vazhduar me një ridizajnim dhe rinovim të plotë, me rezultatin që tableti i ri që mbulon distancën midis iPad dhe iPhone është mbresëlënës më i fuqishëm se modeli i mëparshëm, deri në 80%. Me aftësinë për t’u lidhur me një rrjet 5G, 12 kamera me rezolucion të lartë 12 Megapixel për selfie të pasme dhe të përparme, sistem audio besnikërie të lartë, ndërsa do të jetë i disponueshëm në 4 nuanca. Çmimi fillon nga 499 dollarë.

Me kodin iPhone 13 procesori tani është A15 Bionic, me 6 bërthama i cili përfshin 15 miliardë gjysmëpërçues individualë. Rezultati është se ai ka aftësinë për të kryer 15.8 trilion operacione në sekondë.

Apple përmirësuar edhe më shumë aftësitë e imazhit të iPhone, si imazh ende dhe në lëvizje. IPhone 13 është i pajisur me dy kamera 12 Megapixel, ndërsa sistemi i stabilizimit të imazhit nga anija kryesore e vitit të kaluar, iPhone 12 Pro Max, është integruar. Në modalitetin e videos, u shtua funksioni Cinematic, në mënyrë që niveli i xhirimit të arrijë nivelet e regjistrimit profesional të videos. Apple

iPhone 13 mini fillon me 699 dollarë, me kapacitet ruajtjeje të të dhënave në pajisje nga 128 në 512 Gigabyte dhe iPhone 13 Pro nga 999 dollarë.

Sa i përket iPhone 13 Max dhe Max Pro, përmirësimet fokusohen në sistemin krejtësisht të ri të tre kamerave. Me një lente telefoto 77 mm, një kënd të gjerë dhe një kënd të gjerë, kamera me modelet kryesore të iPhone 13 reklamohet nga Apple si plotësisht e pakonkurrueshme. Më e rëndësishmja, të gjitha kamerat janë përmirësuar nga sistemi i shikimit të natës, i cili optimizon cilësinë e figurës në kushte të ndriçimit të ulët. Përveç kësaj, ekziston sistemi Pro Motion, i cili zbut imazhin në lëvizje, duke eleminuar fenomenin e njohur të pikselëve në video.

Ndërsa iPhone 13 Max dhe Max Pro kujdesen për kineastët profesionistë, Apple po shton kapacitet në opsionin e tij të ruajtjes së të dhënave 1 Terrabyte.

Apple pretendon se tregon kujdesin maksimal për mjedisin. Karakteristikat, për prodhimin e iPhone 13 Pro dhe Pro Max, falë aplikimit të riciklimit të materialeve, janë kursyer 600 tonë plastikë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Pijet dhe ushqimet që duhet të hiqni dorë gjatë ditëve të nxehta

Shumë njerëz i konsumojnë këto pije dhe ushqime në sasi të mëdha, duke bërë një gabim të madh. Kur temperaturat tejkalojnë 35 gradë Celsius, vapa...

Arrestohet ‘fansi i çmendur’ i Selena Gomez, kërkoi t’i futej në shtëpi

Një fans i fiksuar pas Selena Gomez, i cili tentoi të futej në shtëpinë e këngëtares, është kapur nga policia mëngjesin e së dielës. Burimet...

120 mijë euro për një koncert? Loredana ka një përgjigje ironike për të gjithë

Një nga koncertet më të rëndësishëm të muzikës shqiptare në Europë është "Alba Festival”, i cili mbahet në Zvicër dhe këtë vit u zhvillua...

Hapat drej suksesit, ja si të reklamoni biznesin tuaj në media

Çfarë duan gratë?! Kjo pyetje ‘ekzistenciale’, duket se nuk është më edhe aq retorike. Gratë duan të jenë të suksesshme dhe të fuqishme. Ky është misioni i...

Nga Ivanka Trump, tek Presidenti i PSG, kush ishin VIP-at që vizituan Shqipërinë këtë verë

Eksperti i turizmit, Auron Tare, publikoi në emisionin ‘Opinion’ disa foto të Ivanka Trump gjatë pushimeve në Shqipëri. Ajo shoqërohej nga bashkëshorti Jared Kushner dhe...