Ja si të zgjidhni ngjyrat e veshjeve tuaja për tu dukur sa më bukur

0
49

DUKE ANALIZUAR TONIN E LËKURËS SUAJ

Përcaktoni nuancën e lëkurës suaj me testin e venave ose këmishës së bardhë. Disa ngjyra mund t’ju duken më mirë në varësi të nuancës së lëkurës suaj. Ngjyra juaj e poshtme është nuanca dominuese e lëkurës suaj – e ngrohtë, e ftohtë ose neutrale. Tonet e ngrohta priren të duken më mirë në ngjyra të ngrohta, të ftohta në ngjyra të ftohta dhe neutrale në çdo ngjyrë. Përdorni një nga testet e mëposhtme për të përcaktuar ngjyrën e lëkurës suaj:

Testi i venave: Shikoni venat në kyçin e dorës ose pëllëmbën tuaj. Nëse venat tuaja duken të gjelbra, ju keni nëntone të ngrohta. Blu ose vjollcë do të thotë që keni nuanca të ftohta. Dhe nëse keni një përzierje ose nuk mund ta dalloni, keni nëntone neutrale.

Testi i këmishës së bardhë: Nxirrni një këmishë të bardhë (ose ndonjë pëlhurë të bardhë) dhe mbajeni në fytyrë në një pasqyrë të ndriçuar nga drita natyrale.

Përdorni ngjyrën e flokëve për t’ju ndihmuar të zbuloni ngjyra më të këndshme.

Ngjyra e flokëve tuaj, ashtu si nuancat e lëkurës suaj, mund të informojë edhe ngjyrat e veshjeve tuaja. Njerëzit me flokë bjonde të hapura zakonisht kanë nuanca të ftohta të lëkurës, dhe kështu duken shkëlqyeshëm me veshje me nuanca të ftohta. Nga ana tjetër, biondet e verdha lidhen më mirë me nuancat më të ngrohta.

Flokët e zinj, kafe të errët ose të kuq të vërtetë shpesh tregojnë nuanca të ftohta.

E kuqja ose kafe e çelët shpesh tregojnë nuanca të ngrohta.

Nëse i lyeni flokët, zgjidhni ngjyrat që përputhen me tonet tuaja për të plotësuar më mirë lëkurën tuaj.

Renditni dollapin tuaj në një “stinë ngjyrash” që përputhet me tonin tuaj.

Shumë stilistë ngushtojnë profilet e ngjyrave në “stinë” për të ndihmuar klientët e tyre të qëndrojnë në një gamë të parazgjedhur. Në mënyrë tipike, ngjyrat e “vjeshtës” dhe “pranverës” shkojnë mirë me nuancat e ngrohta, ndërsa ngjyrat “dimërore” dhe “verë” shkojnë mirë me ngjyrat e ftohta. Tani që i dini nuancat tuaja, zgjidhni veshjet që përputhen me një sezon të përshtatshëm sipas zgjedhjes suaj. Disa ngjyra në çdo stinë janë:

Pranvera: Ngjyra të ngrohta, pastel si të verdha të buta, rozë ose portokalli.

Vera: Ngjyra më të mprehta të ftohta si bluja e detit, vjollca e thellë dhe e kuqja e fortë.

Vjeshtë: Tonet e ngrohta të tokës si portokalli, kafe dhe jeshile më të errët.

Dimër: Ngjyra të errëta ose të ndritshme me nuanca të ftohta, si bluja mbretërore, jeshile smeraldi ose rozë e nxehtë.

Merrni 6 objekte, secila me ngjyrë të ndryshme neutrale

Ngjyrat neutrale janë ato me ngopje të ulët ose aspak të ngjyrave, si të bardha, të zeza, gri dhe kafe. [8] Në këtë shembull, 6 neutralet janë gri të lehta dhe të errëta, kafe të lehta dhe të errëta, blu dhe të zeza. Ngjyrat gri dhe kafe vijnë në variacione të ngrohta dhe të ftohta, ndaj zgjidhni ato që përputhen me profilin tuaj të ngjyrave.

Mblidhni disa pjesë të përshtatshme që plotësojnë tonin tuaj.

Zgjidhni ose një sezon ngjyrash ose disa nga nuancat tuaja të preferuara të një ngjyre të vetme që përputhet me nuancat tuaja dhe bëjeni këtë paletën tuaj të preferuar. Është më mirë t’i përmbaheni 2-3 ngjyrave për të qëndruar koheziv; një veshje e mirë zakonisht përbëhet nga 1 ngjyrë neutrale dhe 1 ngjyrë kryesore me një sasi të vogël opsionale të ngjyrës së theksuar. Më shumë ngjyra priren ta bëjnë një veshje të duket e zënë.

Zgjidhni disa aksesorë në një ngjyrë të theksuar plotësuese.

Veshja e ngjyrave plotësuese – ose ngjyrave që qëndrojnë në skajet polare të rrotës së ngjyrave – është një mënyrë e shpejtë për të dalluar çdo veshje.  Hidhini një sy një rrote ngjyrash dhe zgjidhni 2 ngjyra që qëndrojnë në anët e kundërta për të ndërtuar një skemë ngjyrash plotësuese. Më pas, zgjidhni 1 ngjyrë për të bërë ngjyrën dominuese të veshjes tuaj dhe aksesojeni me ngjyrën tjetër.

Vishni ngjyra që shprehin personalitetin tuaj.

Njerëzit priren të lidhin ngjyra të caktuara me vibe ose qëndrime të caktuara. Për shembull, ngjyrat e tokës dhe ngjyrat e ngrohta të lehta e të pangopura mund t’ju bëjnë të dukeni miqësore dhe të afrueshme. Të kuqtë e ndezur tërheqin vëmendjen. Ngjyrat e errëta, monokromatike mund t’ju bëjnë të dukeni të rreptë ose të fuqishëm. Vishni ngjyra të heshtura ose të zbehta nëse dëshironi të bini në sy më pak. Ngjyrat e ndritshme dhe të theksuara, veçanërisht vjollca, mund t’ju bëjnë të dukeni më kreativë.

Ngjyrat tuaja të preferuara mund të mos përputhen me tonet tuaja, dhe kjo është në rregull! Komoditeti dhe besimi janë shpesh më të rëndësishme se përputhja e saktë e ngjyrave.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here