5 shenja që tregojnë se jeni vërtet të uritur

18 orë përpara

Shumë shpesh hamë nga mërzia ose lodhja, ndonjëherë vetëm për grykësi. Si të njohim simptomat e urisë nga e gjithë kjo? Ka shenja që duhet të mësoni t’i dalloni që mund t’ju ndihmojnë të hani një dietë më të shëndetshme dhe më të ekuilibruar.

Ju jeni të fryrë. Ndërsa shumica prej nesh e lidhin fryrjen me ngrënien e tepërt, është e mundur të përjetojmë distension të barkut për shkak të ngrënies së tepërt. Kalimi i një kohe të gjatë pa ngrënë mund të shkaktojë grumbullimin e gazrave në sistemin gastrointestinal. Mund të bëheni kaps nëse pini në mënyrë jokonsistente ose nuk hani mjaft fibra me vaktet tuaja.

Jeni nervoz. Nëse ndiheni “të zemëruar” (dmth. i uritur dhe i zemëruar) ka shumë mundësi që stomaku juaj t’ju dërgojë sinjale se është koha për të ngrënë. Por ndonjëherë ne ndihemi nervoz përpara se të mbërrijnë dhembjet e urisë. Si? Përgjigja mund të jetë rënia e sheqerit në gjak që e bëjnë më të vështirë kontrollin e emocioneve negative si zemërimi dhe nervozizmi.

Duke menduar për ushqimin 24/7 Çrregullime kufizuese të të ngrënit si anoreksia nervore është një preokupim i fortë me mendimet për ushqimin, sipas Shoqatës Kombëtare të Çrregullimeve të Ushqimit (NEDA). Edhe nëse nuk jeni duke luftuar me një çrregullim të të ngrënit, të menduarit vazhdimisht për ushqimin mund të jetë një shenjë se trupi juaj nuk po merr mjaftueshëm kalori.

Nuk mund të përqendroheni. Glukoza është burimi i preferuar i karburantit të trurit, kështu që ka kuptim që përqendrimi mund të mungojë kur kurseni në niseshte. Kur njerëzit ankohen për mungesë të qëndrueshmërisë mendore gjatë gjithë ditës, ata ndoshta nuk po marrin mjaftueshëm karbohidrate.

Ju dhemb koka. Një tjetër simptomë e hipoglikemisë: Dhimbja e kokës mund të jetë një shenjë e dobishme (dhe e dhimbshme) se është koha për të ngrënë. Tani e dini se truri mbështetet në glukozë për të funksionuar. Kur glukoza është e ulët (të themi, pasi keni kaluar shumë orë pa ushqim), truri i dërgon sinjale trupit për t’u furnizuar me karburant.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

5 shenja që tregojnë se jeni vërtet të uritur

18 orë përpara Shumë shpesh hamë nga mërzia ose lodhja, ndonjëherë vetëm për grykësi. Si të njohim simptomat e urisë nga e gjithë kjo? Ka...

Pas ndarjes nga Mozzik, Loredana shtatzanë për herë të dytë?

Ish-partnerja e repreti Mozzik, Loredana, ka trazuar sërish rrjetin. Ajo ka publikuar në rrjete sociale një foto ku shihet një atlete bebi dhe krahas...

Veshjet e përshtatshme për këtë verë nëse jeni bjonde

Keni flokë bjonde dhe nuk dini çfarë rroba të vishni për të qenë edhe më të shndritshme? Disa nuanca janë në gjendje të përmirësojnë...

120 mijë euro për një koncert? Loredana ka një përgjigje ironike për të gjithë

Një nga koncertet më të rëndësishëm të muzikës shqiptare në Europë është "Alba Festival”, i cili mbahet në Zvicër dhe këtë vit u zhvillua...

Tarantino bëhet baba, partnerja 20 vite më e re sjell në jetë një vajzë

Quentin Tarantino dhe bashkëshortja e tij, Daniella Pick kanë sjellë në jetë fëmijën e tyre. Regjisori i njohur dhe partnerja e tij 20-vite më e...