5 shenja që tregojnë se jeni vërtet të uritur

18 orë përpara

Shumë shpesh hamë nga mërzia ose lodhja, ndonjëherë vetëm për grykësi. Si të njohim simptomat e urisë nga e gjithë kjo? Ka shenja që duhet të mësoni t’i dalloni që mund t’ju ndihmojnë të hani një dietë më të shëndetshme dhe më të ekuilibruar.

Ju jeni të fryrë. Ndërsa shumica prej nesh e lidhin fryrjen me ngrënien e tepërt, është e mundur të përjetojmë distension të barkut për shkak të ngrënies së tepërt. Kalimi i një kohe të gjatë pa ngrënë mund të shkaktojë grumbullimin e gazrave në sistemin gastrointestinal. Mund të bëheni kaps nëse pini në mënyrë jokonsistente ose nuk hani mjaft fibra me vaktet tuaja.

Jeni nervoz. Nëse ndiheni “të zemëruar” (dmth. i uritur dhe i zemëruar) ka shumë mundësi që stomaku juaj t’ju dërgojë sinjale se është koha për të ngrënë. Por ndonjëherë ne ndihemi nervoz përpara se të mbërrijnë dhembjet e urisë. Si? Përgjigja mund të jetë rënia e sheqerit në gjak që e bëjnë më të vështirë kontrollin e emocioneve negative si zemërimi dhe nervozizmi.

Duke menduar për ushqimin 24/7 Çrregullime kufizuese të të ngrënit si anoreksia nervore është një preokupim i fortë me mendimet për ushqimin, sipas Shoqatës Kombëtare të Çrregullimeve të Ushqimit (NEDA). Edhe nëse nuk jeni duke luftuar me një çrregullim të të ngrënit, të menduarit vazhdimisht për ushqimin mund të jetë një shenjë se trupi juaj nuk po merr mjaftueshëm kalori.

Nuk mund të përqendroheni. Glukoza është burimi i preferuar i karburantit të trurit, kështu që ka kuptim që përqendrimi mund të mungojë kur kurseni në niseshte. Kur njerëzit ankohen për mungesë të qëndrueshmërisë mendore gjatë gjithë ditës, ata ndoshta nuk po marrin mjaftueshëm karbohidrate.

Ju dhemb koka. Një tjetër simptomë e hipoglikemisë: Dhimbja e kokës mund të jetë një shenjë e dobishme (dhe e dhimbshme) se është koha për të ngrënë. Tani e dini se truri mbështetet në glukozë për të funksionuar. Kur glukoza është e ulët (të themi, pasi keni kaluar shumë orë pa ushqim), truri i dërgon sinjale trupit për t’u furnizuar me karburant.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Astrologia e njohur zbulon parashikimet për katër finalistët e “Bigbrother VIP”, ja cili është fituesi i çmimi të madh

Astrologia e njohur Meri Gjini ka zbuluar detaje rreth katër finalistëve të “Big Brother VIP”, Luizit, Efit, Kristit dhe Dea Mishelit. Në bazë të datave...

Heidi Klum kërcen me bikini të vogla, modelja 49-vjeçare është me shkëlqim dhe seksi

Heidi Klum bëri bujë në premierën e Sirenës së Vogël. Supermodelja 49-vjeçare shkëlqeu me një fustan xixëllues shumë seksi që i linte pak vend...

Mëngjes i gabuar! Ja çfarë duhet të shmangi në vaktin tuaj të parë

Kur të jeni përpara pasqyrës duke vrarë mendjen si u shëndoshët kaq shpejt, kujtohuni çfarë keni ngrënë në mëngjes.Ekzistojnë 5 lloje ushqimesh të cilat...

Pas ndarjes nga Mozzik, Loredana shtatzanë për herë të dytë?

Ish-partnerja e repreti Mozzik, Loredana, ka trazuar sërish rrjetin. Ajo ka publikuar në rrjete sociale një foto ku shihet një atlete bebi dhe krahas...

Sonte nis Eurovision 2023, Albina Kelmendi do të përfaqësojë Shqipërinë me “Duaje” në natën e dytë gjysmë finale! Ja sa këngë do kualifikohen

Festivali më i madh i këngës në Evropë, Eurovision nis sonte në Liverpool të Britanisë së Madhe.  Në natën e parë gjysmëfinale do të konkurrojnë...