Si ndikon pornografia tek burrat dhe tek gratë

Hulumtimet e reja tregojnë se pornografia është e dëmshme për jetën seksuale të meshkujve, ndërsa nuk është aq e keqe për femrat.

Studimi, i publikuar në revistën “Mjekësia Psikologjike”, u krye gjatë tre viteve dhe përfshiu më shumë se 100,000 pjesëmarrës.

Studiuesit matën shpeshtësinë e përdorimit të pornografisë nga pjesëmarrësit, aftësinë e tyre seksuale dhe funksionimin seksual.

Përdorimi më i lartë i pornografisë në mesin e burrave heteroseksualë i bëri ata të “fillonin të dyshonin në performancën e tyre seksuale”, përveç përballjes me probleme në aspektin e “detyrës së dobët seksuale, ereksionit dhe funksionimit biologjik”.

Studimi tregoi gjithashtu se partneret e meshkujve që përdornin më shumë pornografi ishin më të pakënaqur.

Ky nuk është rasti me gratë

 “Sa më shumë femra të shikojnë pornografi, aq më e madhe është ndjenja e tyre e kompetencës seksuale, aq më i ulët është numri i problemeve seksuale dhe aq më të kënaqur janë partnerët e tyre meshkuj me disa aspekte të seksualitetit të tyre”, thonë studiuesit.

Me fjalë të tjera, përdorimi i pornografisë tek gratë shoqërohet me më shumë besim në shtrat.

Shkencëtarët nuk kanë munguar në ironinë e këtyre rezultateve.

“Studimi ynë zbulon ironinë që pornografia, një industri e dominuar nga meshkujt që synon audiencën e dominuar nga meshkujt, lidhet me uljen e cilësisë së jetës seksuale të meshkujve dhe përmirësimin e jetës seksuale të femrave”, deklaruan ndër të tjera ata.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Çfarë duhet të konsumojmë në mëngjes

Si të përgatisim mëngjesin perfekt të shijshëm: çfarë të hamë, çfarë përfitimesh ka dhe cilat ushqime të zgjedhim për mëngjesin e shijshëm nëse ndjekim...

Uanda-Ikardi drejt divorcit! Modelja argjentinase konfirmon     

Duket se janë rikthyer dhe njëherë në skenë krisjet e marrëdhënieve midis Mauro Ikardit dhe Uanda Narës dhe kësaj radhe duket se çdo gjë...

Rikthehet Johnny Depp dhe Amber Heard, gati dokumentari

Në rast se gjyqit të Amber Heard dhe Johnny Depp i mungonte diçka, tani do të publikohet një dokumentar me gjithçka që ka ndodhur...

Elita Rudi prezantuese e ‘Përputhen’? Moderatorja zbulon të pathënat

Në rrjet është përfolur gjatë se Elita Rudi mund të bëhet prezantuesja e "Përputhen", mirëpo në një intervistë të dhënë së fundmi për "T7",...

Nga Ivanka Trump, tek Presidenti i PSG, kush ishin VIP-at që vizituan Shqipërinë këtë verë

Eksperti i turizmit, Auron Tare, publikoi në emisionin ‘Opinion’ disa foto të Ivanka Trump gjatë pushimeve në Shqipëri. Ajo shoqërohej nga bashkëshorti Jared Kushner dhe...