Elon Musk tërhiqet nga marrëveshja për të blerë Twitter

0
96

Elon Musk po kërkon të tërhiqet nga oferta e tij prej 44 miliardë dollarë për të blerë Twitter. BBC raporton se ai pretendon shkelje të shumta të marrëveshjes.

Njoftimi është kthesa e fundit në një sagë të gjatë zhvillimesh pasi personi më i pasur në botë njoftoi se kishte vendosur të blinte Twitter në muajin prill.

Musk tha se ishte tërhequr sepse Twitter nuk arriti të jepte informacion të mjaftueshëm për numrin e llogarive të padëshiruara dhe false.

Twitter thotë se planifikon të ndjekë veprime ligjore për të zbatuar marrëveshjen.

 “Bordi i Twitter-it është i përkushtuar të mbyllë transaksionin për çmimin dhe kushtet për të cilat është rënë dakord me zotin Musk,” shkroi kryetari i Twitter Bret Taylor në një postim në Twitter , duke krijuar një betejë ligjore potencialisht të gjatë dhe të zgjatur midis dy palëve.

Në maj, Musk tha se marrëveshja ishte “përkohësisht e pezulluar” pasi ai ishte në pritje të të dhënave për numrin e llogarive të rreme dhe spam në Twitter.

Biznesmeni miliarder kishte kërkuar prova për të mbështetur pohimin e kompanisë se llogaritë e spam dhe false përbëjnë më pak se 5% të totalit të përdoruesve të saj.

Llogaritë false e spam janë krijuar për të shpërndarë informacion në një numër të madh njerëzish dhe për të manipuluar mënyrën se si ndërveprojnë me platformën.

Të enjten, Twitter tha se fshinte rreth 1 milion llogari të tilla çdo ditë. Musk beson se ato mund të përbëjnë 20% ose më shumë të përdoruesve të Twitter.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here