Elon Musk tërhiqet nga marrëveshja për të blerë Twitter

Elon Musk po kërkon të tërhiqet nga oferta e tij prej 44 miliardë dollarë për të blerë Twitter. BBC raporton se ai pretendon shkelje të shumta të marrëveshjes.

Njoftimi është kthesa e fundit në një sagë të gjatë zhvillimesh pasi personi më i pasur në botë njoftoi se kishte vendosur të blinte Twitter në muajin prill.

Musk tha se ishte tërhequr sepse Twitter nuk arriti të jepte informacion të mjaftueshëm për numrin e llogarive të padëshiruara dhe false.

Twitter thotë se planifikon të ndjekë veprime ligjore për të zbatuar marrëveshjen.

 “Bordi i Twitter-it është i përkushtuar të mbyllë transaksionin për çmimin dhe kushtet për të cilat është rënë dakord me zotin Musk,” shkroi kryetari i Twitter Bret Taylor në një postim në Twitter , duke krijuar një betejë ligjore potencialisht të gjatë dhe të zgjatur midis dy palëve.

Në maj, Musk tha se marrëveshja ishte “përkohësisht e pezulluar” pasi ai ishte në pritje të të dhënave për numrin e llogarive të rreme dhe spam në Twitter.

Biznesmeni miliarder kishte kërkuar prova për të mbështetur pohimin e kompanisë se llogaritë e spam dhe false përbëjnë më pak se 5% të totalit të përdoruesve të saj.

Llogaritë false e spam janë krijuar për të shpërndarë informacion në një numër të madh njerëzish dhe për të manipuluar mënyrën se si ndërveprojnë me platformën.

Të enjten, Twitter tha se fshinte rreth 1 milion llogari të tilla çdo ditë. Musk beson se ato mund të përbëjnë 20% ose më shumë të përdoruesve të Twitter.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Eurosong nuk do të zhvillohet në Ukrainë, organizatorët zbulojnë lëvizjet e fundit

Me shpalljen e fitores ndaj Ukrainës në Eurovizion përfaqësuesit e këtij eventi kanë treguar se edicioni i tyre vitin e ardhshëm nuk do të...

Vrasja e Caroline, flet nëna e autorit: Marrëdhëniet me familjen e viktimës dhe lidhja me mbesën

Së fundmi në mediat greke është publikuar rrëfimi i nënës së Babis Anagnostopoulos, 33-vjeçari që vrau bashkëshorten në prani të fëmijës 1 vjeç. Nëna e...

Kejvina Kthella i futet Kristit në shtrat, reagimi i tij ‘mërzit’ modelen: Nuk ia vlen ky!

Kejvina Kthella ka shkaktuar humor me veprimin e saj brenda shtëpisë “Big Brother VIP” kur ka tentuar t’i hyjë në shtrat gjatë natës Kristit. Për...

Einxhel dhe Dagz prindër për herë të parë, moderatorja në javën e 16-të të shtatzënisë

Prezantuesja Einxhel Shkira është në pritje të ëmbël. Prive shkruan se burime pranë moderatores, kanë konfirmuar lajmin. Shkira dhe partneri i saj Dj Dagz...

Si ndikon vapa tek gjumi ynë

Nëse tashmë ndiheni sikur nuk po flini mjaftueshëm, duhet ta dini se deri në vitin 2099 orët tuaja të gjumit do të ulen edhe...