Eurovision 2023: Kush ka më shumë shanse për të fituar?

13:55, 11/05/20

Eurovision Song Contest ka filluar dhe sot, 11 maj, do të mbahet nata e dytë gjysmëfinale, ku do të performojnë edhe përfaqësuesit e Shqipërisë për këtë edicion, Albina dhe familja Kelmendi me këngën “Duje”.

Finalja e madhe do të zhvillohet më pas të shtunën (13 maj). Bazuar te sondazhet, provat, këngët në YouTube, njerëzit kanë nisur me aludimet. Cili shtet ka më shumë shanse për të fituar?

Suedia renditet e para. Këngëtarja Loreen përfaqëson sërish Suedinë, me këngën “Tattoo”. Loreen mori në shtëpi trofeun e Eurovision 2012. Kënga e saj “Euphoria” është nga këngët më të njohura të Eurovision gjatë të gjitha kohërave.

Ja Top10 me këngët që kanë më shumë mundësi për t’u shpallur fituese:

Suedia: Loreen, “Tattoo”

Finlanda: Käärijä, “Cha Cha Cha”

Ukraina: Tvorchi, “Heart Of Steel”

Spanja: Blanca Paloma, “Ea Ea”

Franca: La Zarra, “Évidemment”

Izraeli: Noa Kirel, “Unicorn”

Norvegjia: Alessandra, “Queen Of Kings”

Mbretëria e Bashkuar: Mae Muller, “I Wrote A Song”

Çekia: Vesna, “My Sister’s Croën”

Italia: Marco Mengoni, “Due Vite”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Mëngjes i gabuar! Ja çfarë duhet të shmangi në vaktin tuaj të parë

Kur të jeni përpara pasqyrës duke vrarë mendjen si u shëndoshët kaq shpejt, kujtohuni çfarë keni ngrënë në mëngjes.Ekzistojnë 5 lloje ushqimesh të cilat...

Partneri i Rita Orës pozon duke bërë simbolin e shqiponjës dykrenare me duar

Rita Ora, dhe bashkëshorti i saj, Taika Waititi, shkëlqyen me paraqitjen e tyre në tapetin e kuq të ‘Met Gala 2023’. Ylli me origjinë shqiptare...

Shqipëria ‘zgjohet’ nga tërmetet, 3 goditje pas mesnate

Pak orë pas mesnatës, vendi ynë është goditur nga 3 tërmete të njëpasnjëshme në veri. Tërmeti që është ndjerë më shumë, raportohet të ketë qenë...

Eurosong nuk do të zhvillohet në Ukrainë, organizatorët zbulojnë lëvizjet e fundit

Me shpalljen e fitores ndaj Ukrainës në Eurovizion përfaqësuesit e këtij eventi kanë treguar se edicioni i tyre vitin e ardhshëm nuk do të...

Ilir Shaqiri reagon pas lajmit të shtatzënisë së Einxhel Shkirës

Einxhel Shkira dhe Arbër Gumnishta (Dj Dagz) arritën ta surprizonin Ilir Shaqirin! Gjatë qëndrimit në shtëpinë e Big Brother Vip ndër kritikët më të mëdhenj...